Bankacılık Haberleri

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalardan aldıkları krediyi zamanında ödemeyen, kredi kartı borçlarını ödemeyen, bankaya borçlu kalıp uzun bir süre zarfı içerisinde ödemeyen kişiler bankalar tarafından Merkez Bankası’na bildirilir. Merkez Bankası tarafından kişinin borçlu olduğu, borçlarını zamanında ödemediği ibaresi konulur. Buna halk arasında kara liste denir. Kara listeden çıkmak için borçların tamamının ödenmesi ya da bankayla anlaşılarak taksit şeklinde ödenmesi gerekmektedir. Bu tamamen maddi bir durum olduğundan dolayı borcunu ödeyen kişi 5 yıl içerisinde kara listeden silinmektedir.

Ülkemizde kara listede olan kişilere çoğunlukla kredi verilmez. Kara listede olanlara kredi veren bankalar ING Bank, Finansbank, Denizbank’tır. Sadece bu bankalar değil, bazı bankaların da bu anlamda çalışmaları vardır. Sicili bozuk kişilere kredi imkanı daha fazladır. Bunlar kredi notu düşük olan tüketicilerdir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar şunlardır:

1- Ziraat Bankası
2- Halk Bankası
3- Vakıflar Bankası (Vakıfbank)
4- Adabank
5- Akbank
6- Anadolubank
7- Fibabanka
8- Şekerbank
9- Turkish Bank
10- Citibank
11- Denizbank
12- Deutsche Bank
12- Finansbank
13- HSBC Bank
14- ING Bank
15- Odea Bank
16-  Rabobank
17- TEB(Türk Ekonomi Bankası)
18- Türkiye Garanti Bankası
19- Türkiye İş Bankası
20- Yapı ve Kredi Bankası
21- Birleşik Fon Bankası
22- Alternatifbank
23- Burgan Bank
24- Tekstil Bankası

Bu bankaların herhangi birine kredi başvurusunda bulunabileceğiniz gibi daha önceden bu bankalardan kullanmış olduğunuz kredi sebebiyle sicili bozuk durumunda iseniz tekrar kredi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok insan bankaların kara listelerinde olmalarından dolayı kredi çekemiyorlar. Zamanında yapılmayan ödemeler ve borçlardan dolayı kara listelere giriliyor. Acil paraya ihtiyacı olan kişiler, banka geçmişleri bozuk ve kara listede bulunmaları nedeniyle bankalardan kredi çekmeleri imkânsız bir durum alıyor.

Kredi Sicil Notu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi sicil notu, kredi çekecek kişinin banka tarafından araştırılması sonucunda, ödemeleri yapıp yapamayacağı hakkında bilgi edinilmesidir. Bankadan kredi çekecek kişinin geçmişine bakılarak, ödemeleri düzenli olup olmadığı, borç durumu gibi birçok konuya bakılarak kişinin sicil notu ortaya çıkar.

Kredi sicil notu düşük olan veya kara listede olan kişiler hakkında bankalar, kredi verilmesi sonucunda geri ödeme olmaz diye düşünür.

Kredi Sicilini Bozan Durumlar Nelerdir?

Kredi sicilini bozan ilk etkenlerden biri, geçmişte alınan bir kredinin ödemelerinin düzensiz olması veya hiç ödenmemesi durumudur. Ödenmeyen banka borçlarından dolayı yasal işleme tabi olanların kredi sicili bozuk olur. Ülkemizde bankalar ile çalışan her vatandaşın kredi notu mevcuttur. Bankalara kimlik bilgileri ile gidilerek kredi sicil durumu sorgulanabilir.

Kredi Sicil Sorgulama İşlemlerinin Yapılması

Ülkemizdeki dokuz bankanın iş birliğiyle kredi kayıt büroları oluşturuluştur. Bu kredi kayıt büroları banka müşterilerinin kredi ödeme, kredi kartı kullanımı ve banka borçları gibi banka müşterilerinin geçmişini kayıt altına alarak kredi notu veya kredi sicilini belirlerler.

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018 yılında yeni düzenleme ile sicil affı getirilerek yeniden sicil düzenlemesi yapılmıştır. İlk başta esnaf ve sanatkârların sicil affı sağlanarak, bankalardan kredi çekebilmeleri sağlanmıştır. Sicil affının resmi gazete de yayınlanmasıyla birlikte ülkemizde milyonlarca kişinin sicili temizlenerek bankalardan kredi çekmek artık mümkün oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ