Bankacılık Haberleri

İstanbul Metro Durakları

İstanbul Metro Durakları

İstanbul’un metro sistemi yeraltı ve su altı hızlı geçişli trenler, tramvaylar ve füniküler hızla büyüyor. Kendinizi biraz eğittiğinizde Metro’nun kullanımı çok kolaydır ve araba kiralamaktan çok daha mantıklıdır. Trafik ve araba ile İstanbul’da gezinmek biraz çılgınca, bu yüzden Metro’nun kolaylığından faydalanmayı deneyin.

İstanbul Metro Hattı Çalışma Saatleri

İstanbul Metro ve tramvay sistemi, hatta ve seyahat yönüne bağlı olarak yaklaşık 06:00 (06:00) ile 24:00 (12 gece yarısı) veya 01:00 (01:00) saat 06:00’dan biraz sonrasına kadar çalışır.

M1A Yenikapı – Aksaray – Havalimanı

  • Eski İstanbul’daki Yenikapı ve Aksaray Meydanı’ndan İstanbul’un ana Otogar (otobüs terminali) üzerinden Atatürk Havalimanı’na giden M1 Metro hattını kullanma olasılığınız en fazladır.

 

  • (Atatürk Havalimanı’ndan Otogar üzerinden Yenikapı’ya giden son Metro treni saat 01:00’de havalimanından kalkmaktadır.

 

  • Şehirler arası otobüsle İstanbul’a varan Otogardan Zeytinburnu’na giden 1 numaralı Metro Hattı’na binebilir, Sultanahmet Meydanı ve Eminönü’ne gitmek üzere T1 Kabataş tramvaya binebilirsiniz.

 

  • Marmaraybanliyö tren hattındada bir durak olan Yenikapı Metro istasyonu, “deniz otobüsü” feribotları ve hızlı arabalı feribotlarterminalinin yakınındadır.

 

M1B: Esenler Otogar – Kirazlı

Bu hat, İstanbul’un ana şehirlerarası otobüs terminalini Kirazlı banliyösüne bağlayarak buradaki M3 Metro hattını karşılıyor.

M2: Yenikapı – Hacı Osman

M2 hattı, Yenikapı’yı (ve Hızlı Feribot Terminali Marmaray banliyö tren istasyonunu) Beyoğlu’ndaki Şişhane (Tünel Meydanıyakınında), Taksim Meydanı’na, daha sonra Kuzey Boğaz’ın Avrupa kıyısında Sarıyer’in sadece 5 km (3 mil) güneybatısındaki Hacı Osman’akadar Leventlerin modern iş ve konut bölümleri aracılığıyla Şişli üzerinden kuzeye bağlar. Bu, Emirgan, Sarıyer ve Kilyos’taki Karadeniz plajları gibi kuzey Boğaz destinasyonlarına ulaşmanın en hızlı yoludur.

M3: Kirazlı – Başakşehir – Metrokent

Metro Hattı M1B’nin kuzeybatı devamı.

M4: Kadıköy – Tavşantepe

Kozyatağı ve Bostancı üzerinden Boğaz’ıngüneydoğusu Kadıköy’den Kartal, Pendik ve Kaynarca’ya giden bu hat, Sabiha Gökçen Havalimanı’na (İETT şehir otobüsü ile)ve Yalova ve Bursaiçin Pendik’teki hızlı feribot iskelelerine ulaşmak içinuygundur.

M5: Üsküdar – Çekmeköy

Bu hat, Üsküdar’daki Asya kıyısındaki Boğaziçiferibot iskelelerinden Çekmeköy banliyösüne doğru inşa ediliyor. Sonunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzanacak gibi görünüyor.

Marmaray

Teknik olarak İstanbul Metro hattının bir parçası olmayan banliyö trans-Bosphorus Marmaray yeraltı tren hattı, İstanbul Metro sistemi ile tamamen entegre edilmiştir.

Tramvay

İstanbul Ulaşım ayrıca en kullanışlıları T1 Bağcılar-Kabataş tramvayı ve T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayıolmak üzere çeşitli yüzey tramvay hatları işletmektedir.

Füniküler

İstanbul Ulaşım, Kabataş’ı Taksim Meydanı’nabağlayan F1 Füniküler hattını ve Karaköy ile Tünel Meydanı arasındaki tarihi F2 Tünelmetro hattını işletmektedir.

Kaynak:https://www.evalmakistiyorum.com/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ