otomotiv

İcralık Araba Nasıl Alınır?

Çok uygun fiyatlara satılıyor olmasına rağmen bu işin ticareti yapanlar dışında kullanıcıların etik bulmadığı icralık araba alımı her ne kadar benimsemesek de yapılıyor ve bundan sonraki süreçlerde de yapılmak zorunda kalınacaktır. İsterseniz ayrıntılara beraber bakalım.

Nerelerden İcralık Araç Alınır?

Türkiye’de ödenmeyen borçlar nedeniyle alı konulan ve fiyatlarının oldukça aşağısındaki tutarlara satılan icralık araba satışları alternatifi bolca mecralarda yapılıyor. Bunları kısaca sıralarsak;

  • Bankalar
  • İcra Müdürlükleri
  • Defterdarlıklar (Vergi Müdürlükleri)
  • Gümrükler
  • Üyelik ve ücret karşılığı ilan edilen internet siteleri olarak sıralayabiliriz.

Almak istediğiniz icralık arabalar için her banka ve kurumun ayrı bir politikası bulunuyor ve her birinin talepleri ile satış prosedürleri farklılık gösteriyor. Bu anlamda bankalar dahi kendi mevzuatlarına göre aynı sektörde bulunmalarına rağmen hacizli araç satışı yapmakta farklı yöntemler uygulayabiliyorlar. Örnek olarak verecek olursak Gümrükten Satılık Araçlar aracın teslimi ile birlikte bu araca proje çizimi ile birlikte karayollarına uygunluk sağlaması adına belge bile tanzim edilmesi gerekiyor. Bu gibi işlemlerde alıcılara ayrıca bir maddi yüke neden olmaktadır.

Dijital Yollardan Araç Sahibi Olun!

İcralık arabalara ulaşmanın en kolay ve pratik yolu çağımızın teknolojisi internet üzerinden yapılabiliyor. Dijital ortamda oturduğunuz yerden talebiniz doğrultusunda almak niyetinde olduğunuz marka ve modellerde araçları inceleyebilirken, istenilen teminat tutarlarını dijital bankacılık yoluyla yatırabilir, yine internet üzerinden araca fiyat verebilir ve daha sonraki süreçlerde bu fiyatı yükseltebilirsiniz. İhale ile alacağınız aracın fiyatını yine bu portallar üzerinden ödeyebilirsiniz. Gidip yapmanız gereken tek şey satış işlemleri ile yeni aracınıza sahip olmaktır.

En Çok Satış İcra Müdürlüklerinden

Bütün bu alternatif yollara rağmen Türkiye’de haciz işlemini yapan ve bu hacizler sonrası el konulan eşyaların satışını gerçekleştiren tek mecra İcra Müdürlükleri diyebiliriz. Bunun için dijital imkanlardan da yararlanan icra müdürlüklerinden satılık araçları görebilmeniz için https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html adresine giriş yapmanız yeterli.

İcralık araba satışları olarak alım yapabileceğiniz bütün alternatif yolları sitemizde ayrıntılı olarak bulabileceğiniz gibi isterseniz yazıda belirtilen linklerden bağlanarak uygun fiyatla araç alımı yapabileniz için ilk adımı atmış olacaksınız.

Ağlayanın Malı, Kimseyi Güldürmez Demeyin

Türkiye’de hacze uğrayan binlerce araç bulunması aslında borçlu sayısının arttığının bir göstergesidir diyebiliriz. Burada sizler özellikle söylenilen “Ağlayanın malı, kimseye güldürmez” sözünün arkasına sığınarak böyle bir alım yapma işlemini kötüleyebilirsiniz. Fakat burada aslında bu borçlu olan kimselere de aynı zamanda yardımcı olduğunuzu anlamanız gerekiyor. Çünkü aracın erken satışı ile erken ödenecek borcun faizi de düşük olacağından maddi açıdan icralık kimselere farkında olmadan yardımcı olabiliyorsunuz. Bir diğer husus da araçların yediemin depolarında tutulması ve burada geçirdikleri her gün için ayrıcı oto park ücreti tahsil edilmesidir. Yani araç satılmadığı sürece bu depolar zengin ediliyor.

İcralık araç almak istiyorsanız yapmanız gereken işlem icralık araç ihaleleri takip etmek olacaktır. Bu nedenle araç alım satımı gibi bu işi ticari olarak yapanlar bu tür ihalelerin sıkı takipçileri arasındadır. Yine diğer bir ilan mecrası Gazetelerde olabiliyor.

İnternet Siteleri Üyelik Ücreti Alıyor

Sayfamız üzerinden icralık araç satışlarının ilanını yapan olanlarca internet sayfasını bir araya toplamak isterdim. Fakat bu mecralar yasal olarak satışı yapılacak araçların bilgisini toplayarak kendi siteleri üzerinden ücretli üyelerine bilgi iletimi sağlıyorlar. Bu nedenle bu sitelerin listesini duyurmak çok mantıklı gelmedi bizlere.

Kredici.net olarak diğer makalelerimizde her bankanın ve diğer satış gerçekleştiren kurumların ihale aşamaları hakkında ayrıntılı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu