Bankacılık Haberleri

İban Hesap Numarasından Nasıl Bulunur?

İban Hesap Numarasından Nasıl Bulunur?

Tüm dünyada kullanılabilen ve müşterilerin bankadaki müşteri hesap numarasının bir varyasyonu olan IBAN, her ülkede farklı algoritmalar ile oluşturulmaktadır. Algoritmalar düzenli şekilde ilerler. Örneğin, Türkiye için İban numarası ülke kodu ile başlar. Ama diğer ülkelerde durum böyle değildir. İban, 2010 yılından bu yana aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İşlemlerin güvenli ve çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Banka hesapları zamanla unutulan bir durum. Nitekim hangi bankada hangi hesabı açtığınızı da unutabiliyorsunuz. Burada ihtiyaç olması halinde de TC Kimlik Numarası İle Banka Hesabı Sorgulama arayışları ön safa çıkıyor. Bu sorgulama mümkün değil. Ancak kişinin banka şubesine şahsen başvurması ile sorgulama yapması gerekiyor. Ancak e-devlete giriş ile banka hesaplarına da ulaşabiliyorsunuz.

İban hesap numarasından nasıl bulunurdiyorsanız cevabı şu şekildedir: Global olarak kullanılan İban numarasının son altı hanesi kişinin hesap numarasını oluşturmaktadır. Hesap numarasına ulaşılmak istendiği zaman İban numarasının son altı hanesinin söylenmesi yeterli olacaktır. Bu sayede yereldeki hesap numarasına erişim sağlanabilir ve işlemler gerçekleştirilebilir. İban hesap numarasından nasıl bulunur sorusunun cevaplanmasının ardından İban ile şube kodunun öğrenildiğini de belirtmek gerekiyor. Çoğu yerde şube kodu ve hesap numarası birlikte istenmektedir. Hesap numarası İban ile bulunduktan sonra şube kodu da ayrı olarak banka tarafından istenebilir.

Toplam 16 haneden oluşan İban numarasının ilk dört hanesi şube kodunu göstermektedir. Örneğin, TR 12341234 gibi devam eden bir kartın şube numarası ilk dört hanesi yani 1234’tür. Bu her zaman verilebilecek bir örnektir. Fakat farklı durumlarda olabilir. İban numarası çok sıfırdan oluşabilir. Bunun için gruplandırma esnasında sıfırları saymamak gerekiyor. Yani başta bulunan sıfırları es geçerek şube numarasının bulunması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ