Bankacılık Haberleri

Gümrük’ten Satılık Kelepir Araçlar (Hacizli Araçlar)

Gümrük’ten Satılık Kelepir Araçlar (Hacizli Araçlar)

Yasalara uygun davranmayan kişilerin araçları ya da uygulanan vergilere aykırı hareket sonrası yurda girmiş olan araçlar gibi türlü sebepler nedeniyle devletin gümrüklerde el koyduğu ve gümrük parklarında beklettiği miadını doldurma süresi içerisine girmiş bir çok malzemeler bulunuyor. Bu malzemeler zamanla gerekli süreleri doldurmasına binaen satışa çıkarılıyor. Bu satışları açık bir şekilde  bilmiyor olsanız da mutlaka etraftaki çeşitli kaynaklardan işitmişizdir. Sizde bu sadece bu işitenler içerisinde kalmayıp daha öte ayrıntılarını merak ediyorsanız Gümrükten Satılık İcralık Araçlar hakkında makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Gümrükte Bekleyen Araçlar Satılıyor

Gümrük otoparklarına hiç ziyarette bulundunuz mu bilmiyorum. İçeriye girdiğiniz anda hepsinin ayrı bir hikayesi sizleri karşılıyor. Kimisi yıllara meydan okurcasına çok diri, kimi çok yeni olmasına rağmen doğa yenik düşmüş. Burada ki araçların en çok bağlanma yani el koyma sebebi vergi ödemesinden kaçmak suretiyle yurda giriş yaptırılan araçları kapsıyor diyebiliriz. Bazı bölgelerde aracın içinden çıkan küçük bir kaçak malzeme bile bağlanması neden olan sebepler arasında. Yurt genelinde yapılan açıklamalar bu nedenlerde parklarda bekletilen yaklaşık 40 bin araç bulunduğu yönünde. Bu araçlar açık artırma yöntemiyle satışa sunuluyor ve satışta uygulanan mevzuat ise Gümrük Mevzuatı ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu olarak karşımıza çıkıyor.

Gümrükten Satılık Araçları Görebilir miyim?

Artık dünyamızın alışveriş kanalı dijital ortamlar ve bu ortamlara bağlanan internet siteleri. Bu sayede gümrüklerde bekletilen ve satışa çıkarılan onlarca malzemeler arasında en fazla rağbet göreni Gümrükten Satılık Kelepir Araçlar. Bu sayede satışa çıkarılan araçları internetten inceleyebildiğiniz gibi istediğiniz takdirde bulunduğu Gümrük otoparkından daha ayrıntılı test edebiliyorsunuz. Araçların dijital adresi https://uygulama.gtb.gov.tr/EIhale/Site/Oturum/Giris tuşlayarak giriş yapabiliyorsunuz ve üyelik gibi bir şart bulunmuyor. Buradaki satışlar e-ihale yöntemiyle yapıldığı için işlemler biraz daha hızlı ve evinizin konforunda sağlanabiliyor. Ayrıca isterseniz aracı başka birisinin üzerine de alabiliyorsunuz ki bunun için istenilen belge Noter onalı vekaletname.

Gümrük İhalelerine Katılım Nasıl Oluyor?

Gümrük Bakanlığının ilgili sitesini ziyaret sonrası sizi cezbeden bir araç bulunuyorsa bu aracın ihalesine girebilmeniz için öncelikle aracın satış bedelinin % 10’u kadarlık bir bedeli teminat olarak sayfada belirtilen Halk Bankasının hesap numarasına yatırmanız gerekiyor. Yani 50 bin liralık bir araç satışı varsa burada 5 bin lira teminat yatırmanız gerekecek. Bu bedelin ilgili hesaba aktarımı sonrasında araca teklif verebiliyorsunuz.

Satış Bedelinin Altında Teklif Verebilirsiniz

Satılan araçlara bir bedel biçilmiş olsa da burada sizin teklifiniz önemli. Yani daha üst seviyede teklif verebilirken isterseniz daha düşük miktarda da verebilirsiniz. Fakat vereceğiniz tutar aracın satış bedelinin % 75 inden aşağı olmaması önemli. Çünkü daha düşük oranlardaki teklifler sonrası ihale iptale söz konusu olabiliyor.

İhaleyi Kazandınız, Ne Yapacaksınız?

Yapılan e-ihaleye en  yüksek fiyatı siz vermişseniz aracı almak için önemli bir yol kat etmiş oluyorsunuz. Eğer görmemişseniz öncelikle aracı görmenizi ve incelemenizi tavsiye edeceğim. Satış işlemleri sonrası hayal kırıklığına uğramanız da pek mümkün olabiliyor. Aracın teminat sonrasında kalan tutarı banka hesabına yatırılarak aracın plaka masrafları ile birlikte muhtemel oluşabilecek tamirhaneye çekilme, tamir ücretleri gibi hususları siz ödüyorsunuz bunu da belirtelim.

Gümrükten satılık kelepir icralık araç alımı yapmışsanız burada aracın devir işlemlerini ardından alacağınız teslim tutanağı ile aracınızı bulunduğu yerden alabiliyorsunuz. Burada yine açıklamak isterim muhtemelen almış olduğunuz araç uzun süre çalışmadığı için çalışmayacağından bir çekici eşliğinde gitmenizde fayda olacaktır.

Aracı Teslim Aldım, Ne Yapmalıyım?

Teslim almış olduğunuz aracın öncelikle Karayolları Uygunluk Belgesi alınması gerekiyor. Bu da size ayrı bir masraf olacaktır. Bunun için araç için proje çizimi yaptırmanız yetkili bir mühendislik bürosunun yolundan geçiyor. Yaklaşık 500 lira civarlarında bir masraftan söz etmek mümkün. Bu işlem sonrası aracınızı trafiğe çıkarabilmeniz için TÜVTÜRK muayenesi önemli aşamalardan. Trafiğe çıkış için muayene sonrası Trafik tescil işlemleri Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğünden yapılıyor. Bu işlemler neticesinde araç kesin olarak sizin adınıza kayıt yapılıyor.

Gümrükten Satışlar İçin Kredi Kullanımı Mümkün mü?

Muhtemel gümrük satışlarından sahip olacağınız aracın finansını elbette bankalar nezdinde tüketici kredileri üzerinden karşılamanız mümkün. İkinci el araç satışlarında taşıt kredisi kullanılabiliyor olsa da burada satış sonrası noter evrakı üzerinden kredi verildiği için bu alternatifinizi gümrük satışları için kullanamıyorsunuz. Burada kullanacağınız kredi sizin kredi notunuza bağlı olarak bankalar tarafından karşılanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ