BankalarÇiftçi DestekleriZiraat Bankası

Eylül Ay’ında Düveler Teslim Oluyor

Geçtiğimiz aylarda artan et fiyatları karşısında alternatif olarak düşünülen et ithalatını önleyebilmek ve Türkiye’deki büyük baş hayvan yetiştiriciliği cazip hale getirmek üzere yapılan 250 Bin Düve Projesi kapsamında 7 bin üreticiye Eylül ay’ında hayvan teslim edilecek. Teslim edilecek düveler için verilecek hayvan kredisi Ziraat Bankası’ndan olacak.

Türkiye’de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğini canlandırmak üzere geçtiğimiz dönemlerde yapılan 250 Bin Düve Projesi kapsamında 30 binin üzerinde başvuru yapıldı. Bu anlamda düve almaya hak kazanan çiftçilerin bekleyişleri sürerken son yapılan açıklamalar ile 7 bin çiftçiye düve teslimatı önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştirilecek. Yapılan başvurular neticesinde kredi kullanmaya müsait durumdaki kişilere düve teslimatı yapılacak. Başvurular ile krediye uygun olan kişilerin listesi ise Ziraat Bankası tarafından belirleniyor. Kredi alımına uygun olmayan kişilere ise onay verilmiyor.

Düve Kredileri Ziraat Bankasından

Düve teslimatı kapsamında verilecek krediler hayvan sayılarına göre değişiyor. Ziraat Bankasından alınacak 100 bin lira krediler için iki yıl geri ödeme yapılmayacak ve alınan krediler faizsiz olarak verilecek. Genel olarak yedi yıl vade ile verilecek olan kredilerde tutar 100 bin lirayı aşması halinde bu krediler de indirimli olacak. Ayrıca başvuru olması halinde kredinin yüzde yirmi oranındaki tutarı çiftçiler yem alımında da kullanabilecek.

Yurt Dışından Getiriliyor

Çiftçilere verilecek düveler yurt dışından temin edilecek. Yapılan çalışmaların sona erdiği ve alınacak hayvanların Türkiye’ye gelmesinden sonra bir ay karantinada bekletileceği yapılan açıklamalar belirtiliyor.

250 Bin Düve Projesi kapsamında yapılan çalışmalar ve projenin sürdürülmesi üç yıl olarak belirlenmiş. Bu süre sonrasında gelişen hayvanlar Türkiye ekonomisine etki etmeye başlayacak. Bu etkinin ne kadar olacağı da merak konusu.

Nisan ay’ında başlatılan proje ile düve alımı ve kredisini alabilmek için başvurular Ziraat Bankasına yapılmıştı.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu