Bankacılık Haberleri

Devletten İnek Kredisi Nasıl Alınır? (Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi)

Devletten İnek Kredisi Nasıl Alınır? (Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi)

İnek kredisinin yolu devletten, dolayısı ile devlet bankalarından geçiyor. Bu anlamda kredi alımına münhasır olmak üzere birkaç yol bulunuyor. Bu yollardan birisi ile devam etmeniz için bu yolun şartlarını da kabullenmeniz ve karşılamanız gerekir ki inek hayvanı kredisi alabilesiniz.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılabilmesi için gerekli olan maddi yatırımınızı karşılamak üzere devletin sunmuş olduğu hayvancılık kredileri ve destekleri üzerinden alabiliyorsunuz. Yatırım yapmak isteyen fakat maddi yetersizlik nedeniyle bu yatırımını yapamayan binlerce çiftçiden birisi olabilirsiniz. Bu türdeki çiftçilere destek olmak için devlet gerekli teşvik, hibe ve faizsiz kredi verme yolunu sunuyor.

Devlet vereceği teşvik hibe krediler ile faizsiz kredilerin tahsisini Ziraat Bankası üzerinden yürütüyor. Bu işlemde öne çıkan ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oluyor ki, asıl koordineyi sağlayan kamu kurumu rolünde. Hibe ve faizsiz kredi alabilmek için öncelikle büyükbaş hayvan çiftliği kurmanız gerekir. Bu yapacağınız yatırım ile hem devlet ekonomisine katkı verecek hem de ülke genelinde hayvancılığın gelişmesine destek olmuş olursunuz.

Kredi Alma Şartları

Ziraat Bankası kanalıyla devlet talep halinde büyükbaş hayvancılık kredisini şartları taşıyan ve talep eden kişilere veriyor. Bankalardan kredi ürünlerini almaya engel bir husususunuz olmadığı takdirde Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Alma şartlarını ve gerekli evrakları yerine getirmelisiniz. Bu şartlar ve istenilenler şu şekilde;

  • Nüfus Cüzdanınız (Ehliyet, Pasaport olabilir)
  • Kayıt olduğunuza dair Çiftçi Kayıt Belgeniz
  • Kurmak istediğiniz işletmenin belgeleri (kira kontratı, tapu fotokopisi, sözleşmeler gibi)
  • Kuracağınız işe karşılık gelebilecek krediye teminat göstereceğiniz varlıkların tapu fotokopileri

Bunların dışında banka kendisi farklı taleplerde bulunabilir. Kefil yada ayrıcı teminat için farklı istekler oluşabilir.

Kredi almak isteyen kişiler öncelikle Tarım Müdürlükleri aracılığıyla ulaşılan sisteme başvuru yaparak çiftçi olmalarına dair çiftçi kaydını yaptırmaları gerekir. Bu kayıt olmadığı zaman zaten banka talebinizi olumsuz karşılıyor.

Et ve süt üretiminin yapılabilmesi için gerekli olan hayvancılık önemli bir husus. Bu hususun karşılanabilmek için bazı durumlarda proje hazırlanması gibi talepler bulunuyor. Bu taleplerin ana nedeni hibe kredi veya faizsiz kredi sunulmasından kaynaklanmaktadır. Eğer siz buna rağmen faizli kredi talebinde bulunacaksanız bu işlem için proje hazırlamanıza gerek kalmayabilir. Proje ile hibe desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler bu işlem için profesyonel danışmanlık hizmeti alabiliyor.

Hibe ve faizsiz teşvik kredilerinin dışında bankanın vermiş olduğu hayvancılık kredileri başvurusu için tek adresiniz banka şubeleri. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri de banka şubeleri üzerinden alabiliyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice dedi ki:

    Benim 20 tane sağılan inegin var mandıram var ama yarim yamalak dağınık üstü açık sağım yeri ineklere göre az ben bankanıza başvurdum kredi için ama 2 aydan fazla bekliyorum inekleri sağarken çok zorlaniyorum sağım yeri az olduğu için krediler ne zaman verilecek lütfen bilgilendirin

BİR YORUM YAZ