Bankacılık Haberleri

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar?

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Güvenlik tedbirlerinden birisi olarak karşımıza çıkan CVV kredi kartı ve bankamatik kartlarının önemli ayrıntılarından birisidir. 

CVV kodu müşterilerin internet alışverişleri sırasında güvenlik problemleri yaşamaması için bankalar tarafından konulmuş bir güvenlik önlemidir. Açılımı ise CardValidation Value şeklindedir. Yani kart doğrulama kodu anlamına gelmektedir. İnternet alışverişleri sırasında ödeme işlemini yaparken hesap numaramızla birlikte şifre girmek yerine isim, soy isim, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodu kullanılarak alışveriş yapılır. Böylece kart şifresinin girilmesine gerek kalmaz. Bütün Mastercard ve Visa kartlarda ister banka kartı ister kredi kartı olsun mutlaka CVV kodu bulunmaktadır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu genellikle kredi veya banka kartınızın arka tarafında imza bandının olduğu kısımda yazar. Bu bölümde yazan rakamların son üç hanesi CVV kodunu ifade etmektedir. Bazı kredi kartlarının yine arka yüzünde CVV kodu şeklinde açıkça bir ibareyle 3 haneli kod belli edilebilir.

CVV 2 Kodu Nedir?

Normal CVV kodun haricinde CVV 2 kodlarını da oldukça sık görmekteyiz. Kredi kartınızın bulunduğu bankalardan sanal kart talep ettiğiniz zaman genellikle sanal kartların arkasında yer alan kod CVV 2 olarak adlandırılır. Bunun dışında kredi kartı özelliğine sahip bir banka kartınız varsa bu kartların arkasında da CVV ve CVV 2 yazılı iki tane kod alt alta bulunabilir.

Bunlardan birincisini girdiğinizde kredi kartınız ile ikincisini girdiğiniz takdirde banka kartınız ile internet alışverişini yaparsınız. Yani alışverişlerinizde yaptığınız harcamanızı banka kartı veya kredi kartıyla mı yapmak istediğinizi bu kodlarla seçebilirsiniz. CVV 2 kodunun kullanılmasında da yine şifre talep edilmez. Kart bilgileriniz ve kodunuzu girerek alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kartın Üzerinde CVV Kodu Yazmıyorsa Veya Silinmiş Durumdaysa Ne Yapılması Gerekir?

Eğer kartınızın arka bölümünde CVV kodu yazılı değilse veya silinmiş ise bu numarayı müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeniz mümkün değildir. Kredi kartınızı normal alışverişlerinizde kullanmaya devam edersiniz. Ancak internet alışverişlerinin bu kod olmadan yapılması mümkün olmadığı için internet üzerinden alışveriş yapamazsınız. Bunun için bankanıza yeni bir kart talebinde bulunmanız gerekir. Yeni gelen kartınızda bulunan CVV numarasıyla internet alışverişlerinize başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ