Bankacılık Haberleri

Çocuk İşçi Çalıştırma Cezası

Çocuk İşçi Çalıştırma Cezası

            Sanayi alanında farklı alanlarda çocuk işçi çalıştırmalar belirli yasalar çerçevesinde kabul edilmektedir. Öncelik çocuğun çalışabileceği iş kollarına yönlendirilmesi olmaktadır. Yasalarla belirlenmiş şartlar doğrultusunda ailelerinin izni alınarak çocuk işçi çalıştırmak mümkün olmaktadır.

 Kimlere Çocuk İşçi Denir?

            Çocuk işçi kavramı için çalışacak çocuğun 14 yaşını bitirmiş olması gerekir. Yasalar 15 yaşını doldurmuş 14 yaşını bitirmiş çocukların çalışmasına izin vermektedir. 15 yaş altındaki çocukların sanayi alanında ve diğer tüm sektörlerde çalıştırılması kati surette yasaklıdır. Bu tarz bir girişimde bulunulması halinde işverene ağır cezai işlem uygulanırken çocuğun ailesi hakkında da cezai işlemler yapılmaktadır.

 Çocuk İşçilerin Çalıştırılma Şartları

            Çocuk işçi çalıştırılmak istendiğinde öncelikle yaşına dikkat edilmelidir. 15 yaşını doldurmuş olan her birey çalışma hayatına uygun işler olmak kaydıyla atılabilmektedir. Ailesinin rızasının olması da uyulması gereken bir diğer önemli kuraldır.

            Çocuk işçilerin yapacakları işler belirlenirken fiziksel, ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığının göz önünde bulundurulması gerekir. İş güvenildiğinin tam anlamıyla sağlanması da gerekmektedir.

            Okula devam eden çocuk işçilerin gün içinde en fazla 2 saat çalışmasına müsaade edilmektedir. İlköğretim hayatını tamamlamış ve eğitim hayatına devam etmeyen çocuk işçilerin ise günlük en fazla 7 saat çalışmasına izin verilmektedir.

            Yasalar çerçevesinde çocuk işçilerin tüm izin hakları da korunmaktadır. 6 ay çalışan çocuk işçilerin yıllık izin hakkı doğmaktadır. Gün içinde öğle arası hakkı da bulunmaktadır.

 Çocuk işçilerin iş yerlerin çalışmalarına sağlık kontrollerinden sonra karar verilmektedir. Sağlığı elverişli olmayan çocukların çalıştırılması da kanunlar çerçevesinde yasaktır.

 Çocuk İşçi Çalıştırma Kurallarına Uyulmaması

            Çocuk işçi hakları Türkiye’de titizlikle takip edilen konuların başında gelmektedir. Çalışma saatlerinden çalışan çocukların ailelerinin izni olmasına, yaşlarına kadar pek çok detay incelenmektedir. Kural ihlali yapılması halinde işverene 1.619.00 TL para cezası uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ