Bankacılık Haberleri

Çiftçilere % 50 Hibe Desteği Veriliyor

Çiftçilere % 50 Hibe Desteği Veriliyor

Ekonomik olarak zor durumda olan çiftçilere son dönemde coronavirüs salgınının etkileri de eklenince tarımsal üretimin artırılması amacıyla çiftçilere hibe destekler verilmeye devam ediliyor. Her ne kadar çiftçinin elini rahata kavuşturacak hibeler olmasa da tarımsal üretimde artırmak adına yatırım yapılması için % 50 hibe desteği verileceğine dair hususlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gerçek ve tüzel kişiliklerin tarım ürünlerinin yatırımında kullanması için verilecek hibe desteği illere göre de farklılık gözetiyor. Bu aşamada çiftçinin merak ettiği hususlar alınacak hibe finans desteği için aranılan şartlar, nasıl alınacağı, ne kadar alınacağına dair.

Ekipman Alımında Hibe Desteği

Tarımsal üretim ile uğraşan çiftçinin en çok merak ettiği husus hangi ürünlerin alımı için % 50 hibe desteği verileceği yönünde. Çiftçinin tarımsal ve hayvansal üretim açısından finans olarak desteğini sürekli yeni projeler ve destekler ile yenileyen devlet son aşamada Temmuz ay’ında 31199 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak ayrıntılara yer verilmişti. Bu ayrıntılara bakılarak çiftçinin üretim için ihtiyacı olan traktör ekipmanları da finans destekleri arasında bulunuyor. Yatırımın artması ve Türk tarım yapısının güçlendirilmesi için arıcılık, su ürünleri, el sanatları, makine alımları, hayvansal tıbbi yardımlar gibi yapılacak yatırımlara % 50 hibe desteği verilecek. Bu desteğin verilmesinde ise bazı iller öncelikli olarak sunuluyor.

Resmi Gazete’de Tebliğler Yayınlandı

2020-24 ve 2020/25 sayılı tebliğler ile kırsal Kalkınma destekleri kapsamında gerçek ve tüzel kişiliklere % 50 hibe desteği verilecek. Elbette bu aşamada çiftçilerin merak ettiği ise bu desteğe nasıl başvuracakları, nasıl alacakları yönünde. Tarımsal üretim ve hayvansal üretim için hibe alınabilmesinde yatırımın yeni tesis yapımı, yarım kalmış tesislerin inşaatlarının tamamlanması, faaliyette bulunan çiftçilerin bu faaliyetlerinin kapsamının genişletilmesi ve faaliyetlerin modernizasyonları için % 50 oranında hibe destekleri verilecek.

Hibe Desteğinde Karşılanmayacaklar

Çiftçilere verilecek desteklerde hibenin karşılanmayacağı hususlar bulunuyor. Bunları kısaca sıralamak gerekirse almış olduğunuz kredilerde ödeyeceğiniz faizler, yapmış olduğunuz borçlanma giderleri, faaliyete konu yerlerin kira giderleri, döviz kuru farkı gideri, arazilerin alım bedelleri, söz konusu faaliyete konu binaların elektrik, su, yakıt giderleri, bankalardan alınan ürünlerin giderleri, ikinci el alımlara ile denetim giderleri finans desteğinden muaf tutuluyor.

Nasıl Başvurulacak?

Bilindiği üzere öncelikli olarak şartları taşıyan kişilerin başvuru yapması gerekiyor. Ancak son aşamada pandemi süreci devam ediyor olması güncel olarak başvuruları internet üzerinden yapılması için zorluyor. % 50 hibe desteği sonuçlanması halinde alacağınız adres Ziraat Bankası şubeleri. Başvuruda ise girmeniz gereken adres www.tarimorman.gov.tr. Buradan yapacağınız başvurular sonrası yapılacak değerlendirme ile sonuçlar yine internetten açıklanacağı yönünde beklenti bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ