Bankacılık Haberleri

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapmanın Kredi Notuna Etkisi

Kullanılmakta olan kredi kartının ilgili dönem borcunun ödenmesi gereken en az miktarına asgari ödeme adı verilmektedir. Asgari ödeme yapmanın kredi notuna etkisi bulunduğundan dolayı kişisel finans adına oldukça önemli bir durumdadır.

Kredi kartının asgari borcu ödendiğinde gecikme faizinden kurtulmak mümkün olmakta fakat akdi faizi işlemeye devam etmekte. Var olan borca faiz binmemesi için ilgili dönem borcunun tamamının kapatılması gerekmektedir.

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Puanını Etkiler mi?

Fakat en yaygın bilinen yanlışlardan biri asgari ödeme yapmanın kredi notuna etkisi olumsuz yöndedir inanışıdır. Hiçbir ödeme yapmamaktansa akdi faizi göze almaya rağmen asgari ödeme yapmak kredi notu üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

Kredi kartı dönem borcunun tamamını ödeyemese de her ne olursa olsun asgari ödemesini gerçekleştirmede titiz davranan finansal tüketiciler, var olan borçlarını asgari de olsa ödediğine dair olumlu sinyaller oluşturduklarından dolayı kredi notlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Kredi Kartı Dönem Borcu

Yapılan asgari ödemeler, kredi notlarını olumlu yönde etkilese de burada da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut durumda. Bu noktalardan ilki ve belki de en önemlisi asgari ödemeler gerçekleştirilse bile ilgili dönem borcunun tamamı son ödeme tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Asgari ödemeler gerçekleştirilip, ilgili dönem borcunun son ödeme tarihinden sonra kapatılması durumu kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir diğer önemli konu ise var olan borcun sürekli yüksek kalması ve hiç azalmamasıdır. Yapılmakta olunan asgari ödemelerle var olan borcun sadece bir kısmı ödendiği için finansal kuruluşa olan borç varlığının sonlanmamaktadır. Bu durumda ise “borçların kredi limitine oranı” ve “mevcut borç durumu” etmenleri devreye girerek kredi notunuzun düşmesine sebep olabilmektedir.

15

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ