Yatırım

2020 Yılında Altın Ne Olur? Altına Yatırım Yapmalı mı?

Gelecekte ekonomi olayları ve muhtemel beklentilere dair her zaman yorumlar bulunur ve sürekli yapılır. 2019 yılına girmemiz ile birlikte en önemli yatırım mecralarından birisi olan altının geleceği yine konuşuluyor olacak. Çünkü insanların vazgeçilmez yatırım kaynağı haline gelen altın yastık altındaki mevcudiyetini artırarak yoluna devam edecek gibi görünüyor. Ekonomi uzmanları 2020 yılında altının hangi seviyelerde olacağını beklentileri sıralayarak açıklamaya çalışıyor olsa da; ons fiyatının kuru olan Dolar altın fiyatlarına damgasını vuracak gibi görünüyor. Çünkü Doları memleketi Amerika’da iyi şeyler beklemediğini söylemek yanlış olmaz. 2020 yılında altın ne olur? sorusunun cevabını şimdiden vermek neredeyse imkansız. Beklentiler her daim var ve bu beklentilerin ne kadarı gerçekleştirir kestirmek de zor. Fakat söylemekte yarar gördüğüm Amerikan Merkez Bankası FED’in sürekli istikrarlı bir şekilde faiz artırımına gittiği. Dünya genelinde altının ons fiyatı düşüş gösterirken ABD ekonomisinin de oldukça iyi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Aklınıza şöyle bir soru takılabilir. ABD ekonomisi çok iyiyse, Dolar çok değerliyse neden FED sürekli faiz artırımına gidiyor.

FED ve Faiz Politikaları

2018 yılı içerisinde FED kademeli olarak sürekli faiz artırımına gitti. Bu sayede de enflasyon ile istihdamı iyi seviyelerde tutmayı başardı diyebiliriz. Önceki yıl Amerikan ekonomisini hareketlendiren 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimi etkisini zamanla kaybetti. Yatırımların önünün açılması adına Trump yönetiminin piyasaya sürdüğü vergi indirimi tutarlarının üçte birini şirketlerin kendi hisse senetlerini almaya kullanmaları yatırımın istenilen seviyelerin çok altında kalmasına neden oldu. Artan faizler ABD ekonomisini ister istemez yavaşlattı ve vergi indiriminin sağladığı olumlu havanın sönmesi sonrasında ekonominin daha çok yavaşlayacağını söyleyebiliriz. Zira aradan geçen 1,5 yıl içerisinde olumsuz havaları estirirken ilerleyen dönemde nasıl bir tavır takınacağı merak konusu. Bu nedenle ABD ekonomisinin durumu, dolar kurundaki dalgalanmalar altın fiyatlarını yakından etkiliyor. 2020 yılında ABD’de meydana gelecek olan tüm olumsuzluklar veya olumlu adımlar 2020 yılında altın ne olur? sorusunun cevabını bizlere verecektir. Zira Eski FED Başkanı Bernanke’nin Vergi indiriminin 2018-2019 yılında etkili olacağı ancak 2020 ekonomi uçurumdan aşağı gidebilir diye bir açıklaması bulunuyor.

İşçilerin Durumu ve Enflasyon

İşin ilginç tarafı ise 2019 yılı başı itibariyle Amerika da işsizlik rakamlarının yüzde 3,9 seviyelerinde olduğu ve şirketlerinde sürekli kâr ettiği olmasıdır. Yani göstergeler Amerika’da işlerin çok iyi gittiğini gösteriyor. Lakin Trump’ın özellikle Çin ekonomisine açtığı ticaret savaşı etkisini çabuk gösterdi. Enflasyon rakamlarında artış gözlenirken diğer bir artışta petrol fiyatlarında oldu. Bu durumda enflasyonu ve artışları kontrol altına almak isteyen FED yine faiz silahına sarılmış durumda. Artan enflasyon ve faizler ise maaşlı olarak çalışan kesimi zor durumda bırakıyor. Bu durumda ABD’yi bekleyen üç önemli başlıktan bahsedebiliriz. FED’in faiz politikası, ABD borçları, Trumpın açtığı ticaret savaşları.

TL’nin Altın Karşısındaki Değeri

2020 yılında Altın ne olur? sorumuzun cevaplarından diğer tarafını da Türkiye’deki ekonomik durum teşkil ediyor. Altına etki eden dolar kadar TL’nin durumu da bizler için oldukça önem arz ediyor. Zira altın fiyatları dolar kuruna bağlı olsa da, TL üzerinden işlem görmesi de altının gelecekteki fiyatlarını yakından ilgilendiriyor. TL’nin dolar karşısındaki tavrını muhtemel önümüzdeki seçim, enflasyon rakamları, işsizlik oranları ve faizler belirleyecektir.

Türkiye Ekonomisinin Etkisi

2018 yılı Türkiye ekonomisi açısından oldukça zor geçti. Özellikle ABD ile Türkiye arasında meydana gelen olaylar sonrası derecelendirme kuruluşlarının puan indirimi yapması, kur ve faiz oranlarında yaşanan ciddi artışlar Borsa’da da bir baskı oluşturdu. Borsa aşağı yönde bir ivme ile hareket etmek zorunda kaldı. Artan kur ve faiz oranları sonrası atılan adımlar çok olumlu karşılandı ve faizlerin ve kurların aşağıya doğru çekildiği bir gerçek. Fakat bu çekilmeler istenilen seviyelerde değil ve faizler hâlâ çok yüksek seviyelerde hareket ediyor. Artan enflasyon rakamlarını kontrol altına almak için Merkez Bankası da faiz artırımına gitmişti. Bu artırımların da etkisinin çok olduğunu belirtmek gerekiyor. Yatırımcının ilk önce kendisine sorması gerektiği soru şu. Altın mı Dolar mı?

Yatırımcılar Endişe Duyuyor

Gelişen bu olaylar neticesinde sıkışan bir para politikası bulunuyor. Özellikle yatırımcı hüviyetindekilerin endişeleri ile yatırım yapmamaları, faizin yüksek olması ve gelecekte ne kadar daha yükseleceği korkuları yatırımdan uzaklaşmalarına neden oluyor.

Tüm bu olaylar eşliğinde özellikle küçük yatırımcının en cazip yatırım aracı özelliğini koruyan altın önümüzdeki süreçte yükselme potasında olabilir.  Güncel olarak 215 seviyelerinde hareket eden gram altın olası gelecek olaylar neticesinde yükselebilir. Zira uzun dönemde altın hep kendini yüksek seviyelerde bulmuştur ve yine uzun vadede altın yatırım yapılabilir bir araç olarak tanımlanabilir.

Bizler yatırım tavsiyesinde bulunmuyoruz. Bizlerin sadece tahminleri ve öngörüleri olan sitemizdeki konular ile yatırım yapılmaması gerekir.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu