Bankacılık Haberleri

Kamyon ve Tır Kredisi Almak İstiyorum Diyenler Buraya

Kamyon ve Tır Kredisi Almak İstiyorum Diyenler Buraya

Kamyon ve tır gibi ticari araçlar için kredi almak istiyorsanız bankaların ve finans şirketlerinin sizlere sunduğu kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz. İnsanların kara yolu taşımacılığına başlaması tekerliğin bulunmasına kadar giden bir süreçtir. Yıllar içinde demiryolları, denizyolları ve havayolları keşfedilse de günümüzde halen en çok kullanılan taşımacılık sistemi kara yolu taşımacılığıdır.

Bu iş için en çok kullanılan araçlar kamyon ve halk arasında TIR olarak bilinen çekicidir. Bu araçlar günümüzde karadan yapılan taşımacılığın temelini oluşturmaktadır. Gelir getirisi olarak da tatmin edici gelir seviyesine sahip olan taşımacılık ülkeden ülkeye ya da şehirden şehre olsun yüklü bir getiriye sahiptir.

Fakat bu işe de girmek için günümüz dünyasında her alanda olduğu gibi para kazanmanız için önce para harcamanız gerekmektedir. Kendileri gibi fiyatları da büyük rakamlardan oluşan bu büyük araçlara toplu ve nakit para ile sahip olunabilmesi günümüz dünyasında maalesef çok zordur.

Bunun çözümü ise her türlü nakit ihtiyacında olduğu gibi bankalardır. Fakat konu ticari bir konu olduğunda bu konuda sizlere maddi kaynak sağlamak için başka kurumlarda devreye giriyor. Bu kurumlar finans şirketleridir. Genellikle kredi verme, para yönetme işlemlerini yapsalar da ticari alanda insanlara ve şirketlere de kredi vermektedirler.

Peki, kamyon ve tır alımları için hangi banka ve finans şirketleri müşterilerine kredi vermektedir?

Kamyon ve Tır Alımları İçin Gerekli Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kişinin böyle bir krediye başvuru yapabilmesi için öncelikle bankaların ve finans şirketlerinin sunduğu ortak şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Kişinin 21 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Kişinin belgelendirilebilir, aylık sabit bir gelirinin olması gereklidir.
 • Kişinin hayat sigortası ve ferdi kaza sigortalarının bulunması gereklidir. (Bu sigortalar bazı bankalar tarafından kredinin kullanımı sırasında banka tarafından yapılabilmektedir.)
 • Alınacak kredi tutarının aylık ödemesinin, kişinin aylık gelirinin yarısından fazla olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin satın alacağı kamyon ya da tıra kredi bitimine kadar ipotek koyulmasını kabul etmesi gerekmektedir.

Kamyon ve Tır Alımları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tır ve Kamyon kredisi bir şirket olarak ya da kişi olarak alınabilmektedir. Bunun için gerekli evraklar şunlardır;

Şirketler için gerekli evraklar;

 • Şirket ortakların kimlik fotokopileri
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Şirket yetkilisinin imza sirküleri
 • Ticaret Odası Sicil Kaydı
 • Ticaret Sicil Gazetesi Kayıtları
 • Şirketin kooperatif üyelik belgesi
 • Şirketin araç listesi
 • Yapılan işlere ait sözleşmeler ve devam eden işleri gösteren belgeler

Kişiler İçin Gerekli Evraklar;

 • Kimlik, pasaport ya da CE sınıfı ehliyet belgesi
 • İkametgâh Belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge

Kamyon ve Tır Alımları İçin Kredi Veren Bankalar

Vakıfbank: Kamyon ve tır alımları için kredi veren bankaların başında Vakıfbank geliyor. Kamyon, çekici, dorse gibi ağır vasıta ticari araçlar için kredi vermektedir. Krediyi hem sıfır hem de ikinci el ağır vasıta araçlar için alabilirsiniz. Fakat alınacak ticari aracın 8 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Örneğin 2018 yılında alabileceğiniz en eski ağır vasıta 2010 model bir araç olabilir. Eğer satın alacağını ticari araç model yılı olarak 2010 yılından eski ise Vakıfbank bu araç için sizlere kredi vermeyecektir. Bu durumda Kamyon ya da Tır gibi araçlar için geçerli olan taşıt kredisi türüne değil, ihtiyaç kredisi türüne başvurabilirsiniz. Fakat ihtiyaç kredisi olarak alacağınız miktar ağır vasıta bir aracın fiyatının çok azını karşılayabilir.

Ağır vasıta için kredi almaya uygunsanız %1,25 faiz oranı ile 12, 24, 36, 48 ve 60 ay vade ile alacağınız aracın tutarı kadar kredi kullanabilirsiniz. Alacağınız ağır vasıta araç, İkinci el ise araç bedelinin %70’i ya da %80’i oranında kredi kullanabilirsiniz.

 

Kredi başvurunuzu internet üzerinden ya da telefon bankacılığı yöntemi ile yapabilirisiniz. Kredi isteğinizin kabul olması durumunda en yakın Vakıfbank şubesine giderek gerekli anlaşma metinlerini imzalamanız gerekmektedir. Ardından banka sizden aracı satın almanızı ister ve noter satışından sonra krediniz aracın satıcısı olan kişinin hesabına aktarılır.

Ziraat Bankası: Kamyon ve gibi ağır vasıta araçların satın alımında kredi veren diğer banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’ndan da sıfır ve ikinci el ağır vasıta için kredi kullanabilirsiniz. Fakat Vakıfbank’ta olduğu gibi alacağınız ikinci el ağır vasıtanın 8 yaşından büyük olmaması gereklidir.

Yukarıda belirtilen ağır vasıta kredisi almak için gerekli şartlara sahip bir kişi veya şirket iseniz başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın faiz oranları aracın kaskolu ya da kaskosuz almanıza göre farklılık göstermektedir. Aracı kaskosuz alırsanız aylık %1,21, kaskolu alırsanız aylık %1,19 faiz oranı ile 12, 24, 36, 48 ve 60 ay vade oranı ile kredinizi kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz kredi tutarı sıfır bir ağır vasıta alırsanız aracın bedeli kadar, ikinci el bir ağır vasıta alırsanız aracın bedelinin %80’i kadardır.

Ayrıca bir nakliye şirketi iseniz tek bir ağır vasıta için değil bir filo oluşturmak için de Ziraat Banka’sından filo kredisi kullanabilirsiniz.

Koç Finans: Yazının başlığından da belirtildiği gibi ağır vasıta alımlarında sadece bankalar değil Koç Finans gibi finans şirketleri de kaynak sağlamaktadır. Fakat Koç Finans bu krediyi daha çok Koç grubunun Türkiye’de ki haklarına sahip olduğu araçlarda vermektedir.

Koç Finans’ın verdiği kredi hem sıfır hem de ikinci el araçların bedelini %100 karşılamaktadır. 60 ay vade imkânı ile alabileceğiniz kredinin aylık %1,30 faiz oranı vardır.

Başvurunuzu gidip Koç Finans grubuna şahsen yapmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ